MEDYA

Hakan Kocaman’ın Geocad Yorumu

Geçtiğimiz yıl, üniversiteden bir hocam elinde bulunan *.ncz uzantılı dosyaları görüntüleyebilmek amacı ile bilgisayarına NetCAD kurmak istediğini fakat uygun NetCAD kurulum dosyasını bir türlü bulamadığını söyledi. Bu gün yine jeoloji mühendisi bir arkadaşım ise sahada benzer şekilde *.ncz uzantılı dosyaları görüntülemek amacı ile internette bir çok araştırma yaptığını fakat bir türlü uygun bir yazılım bulamadığını belirtti. Sanırım bu noktada NetCAD’in *.ncz uzantılı dosyaları görüntüleyecek bir viewer (görüntüleyici) uygulamasının olmaması ya da kısıtlı bir sürümünün bulunmaması (kayıt yapmayan ya da çıktı göndermeyen gibi) en büyük eksikliklerinden biri. Aslında insanlar ilk olarak NetCAD viewer ya da ncz viewer adı altında uygulamalar arıyorlar fakat bir türlü aradıklarını bulamıyorlar. Oysaki piyasada NetCAD muadili birkaç tane daha başarılı harita cad yazılımı mevcut ve bu yazılımların NetCAD’in aksine *.ncz uzantılı dosya görüntüleyebilen demo ya da kısıtlı sürümleri de bulunmakta.

Bunlardan ilki ve benimde uzun zamandır kullandığım GeoCAD. GeoCAD oldukça eski bir geçmişe sahip olmasına karşın 2000 yılında 2 geliştirici mühendisinin elim bir trafik kazasında vefat etmesininde etkisiyle sıkıntılı zamanlar geçirdi. Fakat geliştirme süreci devam eden GeoCAD, oldukça hızlı, işlevsel bir yapıya sahip olmasının yanı sıra *.ncz dahil bir çok dosya formatını da başarılı bir şekilde çalıştırabiliyor. GeoCAD hala ticari olarak satılmakla birlikte, yazılımın pro sürümünü ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirip doğrudan kurulum yapabiliyorsunuz. Bu sayede lisans ücreti ödemeden demo olarak *.ncz uzantılı dosyaları rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca dosyalarınızı *.cad uzantılı olarak saklayabilir, yine bu uzantıda saklayabildiğiniz projeler oluşturabilirsiniz (GeoCAD yazılımı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buraya, GeoCAD Pro yu ücretsiz indirmek için ise buraya tıklayınız).

İkinci olarak ise; hızla büyüyen Belsis Firması’na ait BelsisCAD. Belsis Firması, BelsisCAD cad yazılımının yanı sıra BelsisGIS ve BelsisMIS olmak üzere iki alanda daha boy göstermektedir. Belsis Firması’nın ücretsiz olarak kullanıma sunduğu BelsisCAD Viewer ile *.ncz uzantılı dosyalar görüntülenebilmektedir. Ayrıca oldukça az işlevinin olmasına karşın kaydetme ve yazdırma işlemlerini de kullanabiliyorsunuz. (BelsisCAD Viewer yazılımı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buraya, BelsisCAD Viewer’i ücretsiz indirmek için ise buraya tıklayınız).

Yukarda bahsi geçen her iki cad yazılımı da *.ncz uzantılı dosyaları görüntüleme anlamında oldukça başarılı. Fakat unutulmaması gereken husus; *.ncz uzantılı dosya formatının NetCAD yazılımına ait olması ve bu sebeple NetCAD dışındaki yazılımların bu dosya formatını okurken %100 doğrulukta başarım gösteremeyebileceğidir.

Bkz: https://www.hakankocaman.com

© 2022-2024 GeoCAD Tüm Hakları Saklıdır.
GeoCAD
Since 1996
Kozyatağı Mahallesi, Bayar Caddesi,
Sıtmapınar Sokak No:17 Daire:7 34742
Kadıköy, İstanbul, Türkiye
  0850 441 00 73
  0216 807 00 13
  0532 382 10 98
  geocad@geocad.com.tr